AZJA MNIEJSZA

Encyklopedia PWN

wiśnia pospolita, Prunus cerasus (Cerasus vulgaris),
gat. drzewa lub krzewu owocowego z podrodzaju wiśnia, z rodzaju śliwa, z rodziny różowatych, pochodzący z Azji Mniejszej i południowo-wschodniej Europy;
konflikt między grupą demokratycznych państw Europy Zachodniej, do których później przyłączyły się USA i ZSRR, występujące w obronie własnych pozycji w Europie i na świecie, a państwami faszystowskimi (oraz ich sojusznikami), zmierzającymi do zdobycia hegemonii w świecie; konflikt w warunkach wielkiego skoku naukowo-technicznego, który doprowadził do rozwarstwienia sił zbrojnych na nowoczesne armie (głównie niemiecka) wyposażone w najnowsze typy uzbrojenia i tradycyjne armie przede wszystkim państw średnich i małych.
w węższym znaczeniu 2 wyprawy perskie na Grecję (490, 480–479 p.n.e.), w szerszym — epoka historyczna obejmująca 1. połowę V w. p.n.e. naznaczona serią konfliktów między światem greckim a imperium perskim.
zbiorcze określenie kilku konfliktów zbrojnych między Ptolemeuszami a Seleucydami w III i II w. p.n.e. o zwierzchność nad południową Syrią i Palestyną, a niekiedy także miastami wybrzeża Azji Mniejszej, wyspami Morza Egejskiego i Cyprem.
całokształt spraw związanych z wojskiem i sposobem prowadzenia wojny.
Zenobia, Septimia Zenobia, żyła w III w.,
uzurpatorka rzymska, obywatelka Palmyry, żona Odenata;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia